Opiera się na 11 latach doświadczenia w pracy z dziećmi z trudnościami emocjonalno-społecznymi, z osobami ze spectrum autyzmu i specjalistycznych programach neuroterapeutyczno - psychoterapeutycznych Psychoterapia rozwijanych przez ostatnich 6 lat w STER przez Katarzynę Seremak i współpracowników. Metodyka terapeutyczna jest wielotorowa, a jej pierwszą bazą jest wiedza neuropsychologiczna; diagnoza i praca neuroterapeutycznana oparta na indywidualnych mechanizmach obserwowanych objawów, w odniesieniu do trajektorii rozwojowej. Bazą drugą jest wiedza psychoterapeutyczna i praca na relacji z terapeutami wyszkolonymi psychoterapeutycznie lub poddanymi treningowi i superwizji terapeutycznej w obszarze ASD.

WZMOCNIENIEM terapii która odbywa się w naturalnych warunkach i stwarzanych do tego sytuacjach, ćwiczeniach, zabawach, jest sprzęt neuroterapeutyczny. Używany jest on do stymulacji funkcji tworzących umiejętności poznawcze i społeczne. W tym:treningi słuchowe, EEG-biofeedback, HEG-biofeedback, stymulatory poznawcze i programy neuroterapeutyczne, zabawki interaktywne.

Celami terapeutycznymi są:

• wyrównywanie deficytów funkcjonalnych leżących u podłoża zaburzonych umiejętności u dziecka. Daje to możliwość usuwania lub łagodzenia tego co widoczne, czyli objawów/zachowań,
  • uważne stwarzanie możliwości i sytuacji naturalnych wzmacniających wypracowane efekty, doganianie faz rozwojowych na bazie potencjału układu nerwowego dziecka,
  • aktywna praca z rodziną w kontynuowaniu adekwatnych działań w domu,
  • wsparcie psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne rodzeństwa i rodziny.

Fizjoterapia dzieci

Specjaliści

Terapia dzieci mający autyzm czy Zespół Aspergera w Przedszkolu Harmonia jest prowadzona przez psychologów, neuroterapeutów i psychoterapeutów w wielopoziomowym systemie co czyni ją najbardziej wyspecjalizowaną terapią w mieście Kraków i w Małopolsce. Prowadzona jest w dwóch kontekstach. Pierwszy to sala przedszkolna. Dyskretne interwencje nauczyciela wspomagającego (w którego role wchodzą rożni specjaliści terapeuci) i wychowawcy w naturalnie pojawiających się sytuacjach-stymulacja i restrukturyzacja komunikacji, zachowań społecznych i radzenia sobie z emocjami, ćwiczenia adekwatności reakcji. Ta część jest facylitowana przez neuroterapeutę, wyszkolonego facylitatora z certyfikatem międzynarodowym.

Drugi to osobne zajęcia terapeutyczne ze specjalistami; psychologami, neuroterapeutami, psychoterapeutami, neuro/logopedami, terapeutami procesów przetwarzana sensorycznego. Każde dziecko z trudnościami emocjonalno-społecznymi niezależnie od informacji zawartych w orzeczeniu objęte jest obowiązkowo: indywidualną terapią neuropsychologiczną oraz terapią grupową w małej grupie, intensywnym wsparciem psychoterapeutycznym i psychoedukacyjnym rodziny. Przedszkole Harmonia wnosi zatem do Krakowa zupełnie nową jakość dla rodziców których autyzm i Zespół Aspergera wymaga solidnego wsparcia.

Przedszkole w liczbach

8 ilość sal
rozwojowych
5 ilość sal